VC Archa Cup Sokol Bratislava/2019

VC Archa Cup Sokol Bratislava/2019

Trnavskí džudisti bodovali na sokolskom tatami

Cez víkend sa konal džudistický turnaj v Bratislave, kde sa zúčastnilo celkovo 400 pretekárov. Boje prebehli v kategóriách super mini, mini, v mladších a starších žiakoch, ale aj v dorasteneckej a juniorskej zložke. So slovenskými klubmi si prišli porovnať sily pretekári z Česka, Poľska a Rakúska. Zverenci Judo Clubu AŠK Slávia Trnava potešili svojich trénerov: Ivanu Komlóšiovú, Ivana Hrnčiara, Mateja Uhliara a Branislava Pokrývku. Po ich výkonoch si náš klub odniesol až dvadsaťjeden cenných kovov. Trnavčania získali deväťkrát zlato, päťkrát striebro a sedemkrát bronz. V súťaži družstiev sme obsadili druhé miesto z celkového počtu 34 klubov a tým sme si vylepšili bilanciu z minulého roka o jednu priečku.

V super mini kategórii štartovali Šimon Hanzlíček, Jakub Sýkora a Matúš Chrvala. Hanzlíček otvoril medailovú bilanciu druhým miestom. Tréner Uhliar výkon pretekára pochválil: ,,Šimon odstránil svoje chyby, ktoré urobil v minulých turnajoch. Počúval taktické rady trénerov a hádzal súperov na techniku osoto-gari. Chýbalo len veľmi málo, aby získal zlatú medailu“. Jakub Sýkora a Matúš Chrvala si vybojovali bodovacie piate miesta.

V mini kategórii za Judo Club AŠK Slávia Trnava štartovalo 10 pretekárov. Strieborné priečky vybojovali Oliver Šlahor a Andrej Dekan. Šlahor si napravil chuť z pezinského turnaja a snažil sa byť aktívnejší, čo sa mu aj podarilo. Dekan mal vo váhovej kategórii až 16 pretekárov a absolvoval štyri ťažké zápasy. V bojoch ukázal dobré prechody do držania, na ktoré sa mu podarilo porazil svojich súperov. V semifinálovom boji predviedol krásne prevedenú techniku uchi-mata na ippon a postupoval do finále. Tento zápas mu nevyšiel podľa jeho predstáv, zbytočne sa uponáhľal, čo jeho protivník využil. Napokon si odniesol druhé miesto.  V mini kategórii sa medailovo uchytili aj Vivien Vadovičová, Daniel Bugár a Alexander Horváth, ktorí si vybojovali bronzové priečky. Adam Virág a Juraj Drahoš skončili na piatom mieste a Andrej Lužák na bodovacom siedmom mieste.

V mladších žiakoch konečne zaznelo pre trnavský klub zlato, a to až päťkrát. Najpresvedčivejší výkon podal Samuel Brisuda, ktorý vyhral všetky štyri zápasy. V každom jednom duely ukázal bojovnosť, odhodlanie a okrem pekne prevedených techník v boji postoji ukázal aj ippony v ne-waza. Vo finále porazil kvalitného pretekára z Martina Rutkaya na techniku sumi-gaeši, ktorú spojil s rýchlym prechodom do páky, kde to jeho súper vzdal. Brisuda si tak odniesol z turnaja vytúžené zlato. Na prvé miesta vystúpili i Juraj Odkladal, Matej Rajnic a dievčenské trnavské duo Martina Drdáková a Ema Scheffel. Odkladal mal opäť ťažké boje s Českými pretekármi, ktoré trvali až do nadstaveného času. Trnavčan ukázal veľkú bojovnosť a odchádzal zo všetkých štyroch zápasov víťazne. Rajnic potvrdil svoje postavenie favorita na medailové pozície až v dvoch kategóriách. Štartoval vo váhe do 27 kg a nastúpil aj v kategórii do 30 kg. V ľahšej kategórii opäť porazil svojho soka z pezinského klubu Markoviča, a to už v úvode zápasu na držanie na zemi. Nenechal si ujsť zlatú medailu ani v zápase s druhým pretekárom z tohto klubu, a právom vystúpil na najvyššiu priečku. V ťažšej váhovej kategórii  si vybojoval cenný bronz. Jeho tímový kolega Jakub Rožnay obsadil taktiež tretie miesto.

V starších žiakoch opäť kraľoval Roman Dekan, ktorý si vybojoval zlatú medailu. Vo finálovom zápase sa stretol s tímovým kolegom Radovanom Horváthom, kde Dekan ukončil zápas krásnym hodom na techniku uchi-mata a Horvátha tak odsunul na druhé miesto. Na druhej priečke skončil aj Oliver Scheffel, ktorý v napínavom finálovom zápase nestačil na svojho protivníka v tesnom výsledku. Miklovič síce zaváhal v prvom zápase, ale zmobilizoval všetky svoje sily a po výhrach v opravných bojoch si odnášal bronz.

V dorasteneckej zložke si prvé miesta vybojovali Martin Bartošek, Timotej Antal a Oliver Scheffel, ktorý ešte iba ako starší žiak si vyskúšal prvýkrát dorasteneckú kategóriu. Bartošek v zápasoch ukázal svoje osobné techniky, ktoré dokončoval na ippon v boji na zemi. Antal sa ,,blysol“  ipponom dňa vo finálovom zápase s pretekárom Copákom ( klub Dukla Banská Bystrica), kde ho hádzal technikou uranáge. Scheffel si vynahradil smolný finálový zápas v kategórii starších žiakov a vystúpil na najvyššiu priečku. V juniorskej zložke Tomáš Študenc vystúpil na bronzovú pozíciu.

Trénerka Ivana Komlóšiová na záver dodala: ,,Všetci pretekári, či už ocenení cennými kovmi, alebo v bojoch o medaile podali veľmi dobrý výkon. Snažili sa obhájiť minuloročný bronzový pohár za družstvá. Tento rok sa naša bilancia zlepšila a Judo Clubu AŠK Slávia Trnava zaslúžene obsadil striebornú pozíciu. Momentálne sa už pretekári koncentrujú na ťažký medzinárodný turnaj v Budapešti a medzinárodný turnaj v Bardejove, kde si môžu opäť vylepšiť svoje bodové hodnotenia v slovenských rebríčkoch.“  

Fotogaléria