MT Grand Prix Banská Bystrica 2020

Džudo klub AŠK Slávia Trnava zahájil sezónu úspešne

Cez víkend na konal 7. ročník medzinárodného turnaja Grand Prix v Banskej Bystrici. Bola to prvá súťaž na Slovensku v tomto roku, kde mohli pretekári bojovať o nové body do slovenských rebríčkov 2020. V sobotu štartovali pretekári vo vekových kategóriách mini, mladší žiaci a dorastenci. V nedeľu sa mohli predstaviť starší žiaci. Súťaže sa zúčastnilo 700 pretekárov z 12 štátov. Okrem množstva slovenských klubov sa predstavili aj džudisti z Česka, Gruzínska, Chorvátska, Kosova, Maďarska, Poľska, Rakúska, Rumunska, Ruska, Slovinska a Ukrajiny. JUDO CLUB AŠK Slávia Trnava pod vedením trénerov Ivany Komlóšiovej a Ivana Hrnčiara si vybojoval 8 cenných kovov, z toho 3x zlato, 2x striebro, 3x bronz a 1x bodovacie 5. a 7. miesto. V rámci súťaže družstiev zo 65 prihlásených klubov obsadil klub 10 miesto.

V mini kategórií bodoval Matúš Chrvala bronzovým kovom. Súperov prekvapil svojimi dobre prevedenými osobnými technikami s ukončením v ne-waza, boji na zemi. V boji o bronz hádzal na ippon na krásne prevedenú techniku ouči-gari. Jeho umiestnenie na medailových pozíciách znamená pre neho výborný štart v novej vekovej kategórii.

V kategórii mladších žiakov a žiačok si trnavský klub vybojoval tri cenné kovy. Ema Scheffel a Filip Brisuda vystúpili na najvyššiu priečku a vybojovali si zlato. Vivien Vadovičová obsadila druhé miesto. Výkony svojich zverencov hodnotí trénerka Komlóšiová pozitívne: ,,Ema Scheffel nenašla premožiteľku a Vadovičová sa od turnaja k turnaju zlepšuje. Na žinenke ukázala svoje osobné techniky a veľkú bojovnosť. Brisuda ukázal ukážkové finále proti skúsenejšiemu súperovi z Ukrajiny, kde si zachoval chladnú hlavu a vyhral na svoju aktivitu. Po štyroch vyhratých zápasoch si vybojoval zlatú medailu.“

V starších žiakoch bodovali Roman Dekan, Radovan Horváth, Samuel Brisuda a Juraj Odkladal. ,,Roman mal kvalitných a veľmi ťažkých súperov. V prvom zápase porazil ukrajinského pretekára na ippon. V druhom kole zvíťazil nad Chorvátom v držaní na zemi. Vo finálovom duely proti favorizovanému maďarskému pretekárovi mal Roman ťažkú úlohu. Finále sa predlžovalo až do nadstaveného času, ktorý presiahol až päťnásobok klasického času. Po ťažkých 15 minútach vyrovnaného boja hádzal Dekan na wazari a odchádzal z tatami víťazne. Potenciál dobrého džudistu preukázal svojou bojovnosťou, ctižiadostivosťou a nasadením.“ vyjadrila sa trénerka Komlóšiová. V nižšej váhovej kategórii Radovan Horváth obsadil druhé miesto. Svojich súperov prekvapil v boji na zemi, kde im nedal najmenšiu šancu. Odkladal síce zaváhal v semifinálovom boji, ale v zápase o bronz ukázal svoju osobnú techniku a vystúpil na bronzovú pozíciu.

V závere Komlóšiová dodala: „Výkony trnavských džudistov hodnotím veľmi pozitívne. Mali sme možnosť vidieť množstvo kvalitných zápasov a pokroky našich zverencov. Bolo vidieť, že sme sa medzi silnou konkurenciou nestratili a pretekári dokázali pretaviť svoje kvality do jednotlivých zápasov. Napriek tomu máme stále na čom pracovať a zlepšovať sa. Najbližšie nás čaká medzinárodný turnaj Grand Prix v Ostrave a zverenci mladších kategórií sa pripravujú na turnaj v Galante a v Pezinku“.