MT Budapešť - HUN 2021

MT Budapešť - HUN 2021

Odkladal zlatý a Vadovičová druhá na Medzinárodnom turnaji v Budapešti

Cez víkend sa v Budapešti konal 34. ročník Medzinárodného turnaja v džude, ktorého sa zúčastnilo 794 pretekárov. Počas dvoch dní si mohli zmerali sily džudisti až zo 112 klubov z 13 štátov. Účastníci mali možnosť sa stretnúť s pretekármi zo štátov ako: Švédsko, Ukrajina, Kanada, Gruzínsko, Moldavsko, Rumunsko, Litva a Nemecko. Pretekári z Judo Clubu AŠK Slávia Trnava štartovali pod vedením trénerky Ivany Komlóšiovej.

Celkovo sme získali jedno zlato, jedno striebro a jedno bodované piate a siedme miesto. Komlóšiová sa hneď v úvode vyjadrila: ,,Získať medailu na takom prestížnom a silno obsadenom turnaji je pre náš klub skutočne pozitívny výsledok. Každým vyhraným zápasom naši mladí pretekári ukazujú svoje kvality, čo nás veľmi teší. Zápasiť so svetovou špičkou a konfrontovať sa s takými pretekármi môžeme len raz za čas a som rada, že sme sa v silnej konkurencii presadili.“

Cesta za zlatom

Juraj Odkladal štartoval v kategórii starších žiakov do 60 kg, kde štartovalo celkovo 27 pretekárov a absolvoval päť ťažkých bojov. V prvom kole si poradil s maďarským reprezentantom. V zápase ukázal výborne predvedenú techniku uchi-mata a neskôr súpera udržal na zemi, čo mu zabezpečilo postup do 2. kola. V druhom kole ukázal plynulý prechod na zemi do držania a takisto odchádzal víťazne. V treťom zápase s pretekárom Lenártom z Budapešti mal navrch náš pretekár a po svojej predvedenej aktivite postúpil do semifinálového boja.  Semifinálový boj bol veľmi náročný na kondíciu a sústredenie. Obaja pretekári si uvedomovali, že jedno malé zaváhanie ich môže pripraviť o vytúžené finále. 30 sekúnd pred koncom zápasu využil Odkladal nepozornosť súpera a hodil techniku na ľavú stranu na ippon. Vo finálovom zápase náš pretekár nenechal nič na náhodu a zaistil si zlatú medailu dvoma bodovacími technikami. „ Juraj po takom dlhom čase, kedy sme nemali možnosť zmerať si sily so zahraničnou konkurenciou, ukázal veľkú bojovnosť, odhodlanie a hlad po víťazstve. Svojou sústredenosťou a technickou kvalitou prekvapoval svojich súperov a nedal im najmenšiu šancu zvíťaziť. V každom jednom zápase určoval tempo a tým dostával svojich súperov pod veľký tlak“ „ Odkladal už v roku 2018 získal na tomto turnaji bronzový kov, no jeho zlatá medaila je vôbec prvou zlatou medailou z tohto prestížneho turnaja v Budapešti za posledné obdobie, a preto je pre nás mimoriadnym úspechom.“ vyjadrila sa trénerka Komlóšiová.

Strieborná medaila Vadovičovej

V prvom zápase si Vadovičová poradila so súperkou na ippon po technike soei-nage a postúpila do druhého kola. V druhom boji nastúpila proti E. Fedora z Maďarska. „ V tomto zápase ukázala Vivien svoju krásne predvedenú osobnú techniku sotomaki-komi a rýchly prechod do boja na zemi, kde súperke nedala žiadnu šancu. Týmto si zabezpečila postup do finále.“ zhodnotila trénerka Komlóšiová. Vo finálovom zápase nastúpila Vadovičová proti pretekárke z Českej republiky, kde zápas v riadnom hracom čase skončil nerozhodne na bodovaciu techniku. V nastavenom čase Vadovičová vyhrávala na svoju aktivitu, žiaľ 10 sekúnd pred koncom skúsenejšia česká pretekárka využila jej zaváhanie a zvíťazila o jeden bod.  Konečné umiestnenie Vadovičovej bolo nakoniec výborné 2. miesto.

Pekne zabojovali aj Radovan Horváth v kategórii dorastencov do 46 kg, ktorý si vybojoval v silnej konkurencii 5. miesto, Martina Drdáková v starších žiačkach do 63 kg obsadila 7. miesto a Oliver Scheffel v kategórii dorastencov do 81 kg sa umiestnil na 9. mieste.  Do bojov o medaile síce nezasiahol Samuel Miklovič no svojou bojovnosťou si na svoj účet zapísal výhru nad maďarským pretekárom.

Naši pretekári po ťažkých dvoch turnajových dňoch absolvovali na budapeštianskej tatami sústredenie, kde pri náročných podmienkach mohli ukázať svoj repertoár techník a malo to pre nich veľký prínos do budúcna.  

V najbližšej dobe čaká našich pretekárov náročná príprava na nasledujúcu sezónu a Majstrovstvá Slovenskej republiky, ktoré sa budú konať na jeseň tohto roku.

 

 

Fotogaléria