MT a VT Mizuno cup open Brno/2024

Džudisti Chrvala a Dekan zahájili sezónu s bronzom, Hečko s druhým miestom

Víkendový Medzinárodný turnaj džuda v Brne hostil 1378 pretekárov zo 181 klubov a pricestovalo až 13 krajín. Súťaž si nenechali ujsť džudisti z Japonska, Rakúska, Poľska, Ukrajiny, Chorvátska, Litvy, Slovinska, Nórska a Maďarska. V silnej konkurencii si zmerali sily aj džudisti z Judo Clubu AŠK Slávia Trnava. Úspešný štart v novej sezóne pod vedením Ivany Komlóšiovej a Ivana Hrnčiara zahájil cenným kovom v kategórii žiakov MU14 do 50 kg Matúš Chrvala. Druhé miesto si vybojoval Daniel Hečko v kategórii MU16 +81 kg. Ďalší bronz počas nedeľného dňa pridal v kategórii seniorov Roman Dekana do 66 kg.  Tak isto potešil výkon Teresy Matejkovej, ktorá po celodňovom výkone obsadila bodované piate miesto v kategórii dorasteniek do 48 kg.

Strieborný kov pre Hečka

Daniel Hečko mal ťažkú úlohu v kategórii +81 kg v MU16. V prvom kole porazil pretekára z Teplíc na ippon, ktorého porazil v boji na zemi. V druhom kole, zároveň v semifinálovom zápase hádzal osobnú techniku na wazari a tento náskok si udržal do konca zápasu. Vo finále nestačil nad pretekárom z Ostravy, kde si neustrážil dve techniky a tým obsadil krásne druhé miesto.

Chrvala obhájil bronz z minulého roka

Matúš Chrvala štartoval vo váhe do 50 kg, kde bojovalo celkovo 38 pretekárov a absolvoval až päť ťažkých duelov. Úspešne zdolal v prvom zápase českého pretekára na dve wazari. V druhom kole mal ťažkú úlohu zdolať favorizovaného maďarského reprezentanta. Napínavý duel zvládol lepšie náš pretekár, kde hádzal osobnú techniku a tento náskok si udržal do konca zápasu. O víťaza skupiny s poľským džudistom rozhodol až nadstavený čas, kde sa Chrvala presadil krásnou osobnou technikou. V semifinálovom zápase mu Štepánek vrátil prehru z Mariboru. Tesným výsledkom odsunul Chrvalu do bojov o bronz. Tam už Trnavčan nezaváhal a hádzal súpera na ippon. Obhájený bronz potešil o to viac, keďže to bol jeho prvý štart vo vyššej váhovej kategórii.

Cesta za bronzovou medailou Dekana

Roman Dekan, ešte len junior vyskúšal štart v seniorskej kategórii do 66 kg. V prvom kole si poradil s rakúskym džudistom na dve wazari. V druhom kole ťahal za kratší koniec nad pretekárom Kopeckým, kde Dekana hádzal na wazari a tento náskok si udržal do konca zápasu. V opravných bojoch porazil Vostrela a Hýku na ippon. Zápas o bronz bol napínavý na dokonca zápasu. Dekan hádzal uranage na wazari, ale jeho protivník ho dostával pod tlak počas celého zápasu. Ťažkú úlohu udržať tento náskok sa Dekanovi podarilo a tým si vybojoval bronzovú medailu.

Piate miesto Matejkovej

Dorastenka Teresa Matejková štartovala po prvý krát v kategórii do 48 kg. V zápasoch ukázala výborný boj o úchop, svoje osobné techniky a krásnu prácu v boji na zemi. V prvom kole porazila nórsku pretekárku na ippon. V druhom kole si poradila s džudistkou z Poľska, kde svoju súperku upáčila v boji na zemi. V semifinále ukázala veľkú bojovnosť, ale doplatila na malú chybu v boji na zemi nad Krížovou. V zápase o bronz zaváhala v nadstavenom čase po 8 minútach zápasu nad pretekárkou z Rakúska a tým obsadila bodované piate miesto.

Pretekári z Judo Clubu AŠK Slávia Trnava zostali aj na dvojdňovom sústredení v Brne, kde si mohli na začiatku sezóny porovnať sily s druhými zahraničnými pretekármi a tým pokračovali v príprave na ďalšiu sezónu.